Najlepsze kurtki przeciwdeszczowe i polary na górskie wyprawyJeśli jesteś osobą, która nie może znieść widoku deszczu, lub jeśli mieszkasz gdzieś, gdzie pora deszczowa trwa przez pięć miesięcy w roku, to wiesz, jak frustrujące jest planowanie górskiej wyprawy w taką pogodę. Nawet jeśli nie boisz się wysokości ani spadających skał, zawsze są takie momenty, kiedy standardowa wodoodporna kurtka już nie daje rady. Ponadto, jeśli kochasz wspinaczkę tak bardzo jak my, to musisz również zainwestować w dobrej jakości sprzęt i odzież, aby Twoje wyprawy nie były już utrudnione przez złą pogodę. Zanim więc wyruszysz na kolejną górską wyprawę i zostawisz za sobą bezpieczeństwo domu, koniecznie przeczytaj i znajdź kilka fajnych wskazówek na temat tego, jakie są najlepsze kurtki i polary na górskie wyprawy.

Jaka jest najlepsza kurtka przeciwdeszczowa do wspinaczki?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze wspinaczką górską i nie wiesz jakich kurtek szukać, to przekonasz się, że większość najlepszych kurtek przeciwdeszczowych do wspinaczki ma kilka wspólnych, standardowych cech. Dobra wspinaczkowa kurtka przeciwdeszczowa jest wykonana z oddychającego materiału, takiego jak Gore-Tex lub podobnej wodoodpornej tkaniny, która utrzyma cię w suchości, nawet jeśli jesteś pokryty potem ze wspinaczki. Najlepsze kurtki przeciwdeszczowe mają również kaptur, który można mocno zacisnąć, aby utrzymać głowę w suchości, nawet gdy leje.

Będziesz chciał również, aby kurtka przeciwdeszczowa do wspinaczki miała kilka kieszeni wewnątrz lub na zewnątrz, abyś mógł przechowywać swój sprzęt wspinaczkowy, taki jak karabinki i liny. Wreszcie, dobra kurtka przeciwdeszczowa do wspinaczki powinna mieć również zamki błyskawiczne lub zatrzaski, aby utrzymać kurtkę zamkniętą wokół klatki piersiowej, aby utrzymać zimny wiatr.

Które polary są najlepsze do wspinaczki?

Jeśli szukasz najlepszych polarów do wspinaczki, to zdecydowanie powinieneś szukać takiego, który jest lekki, oddychający i ciepły. Istnieje kilka różnych rodzajów polarów, które są świetne do wspinaczki i innych aktywności na świeżym powietrzu. Syntetyczny polar to syntetyczny materiał, który jest świetny do wspinaczki, ponieważ jest lekki i niedrogi. Jest również bardzo ciepły i świetny do warstwowania, ponieważ nie wchłania wody jak wełna. Wełniany polar jest znacznie cieplejszą tkaniną, ale jest mniej oddychający i wchłania wodę, gdy pada deszcz.

Polar wełniany jest najlepszy do aktywności zimowych. Polar nylonowy to tkanina syntetyczna, która jest najmniej ciepła, ale jest lekka i wodoodporna. Polary wspinaczkowe mogą być używane przez wszystkie cztery pory roku, ale najlepiej sprawdzają się jesienią i wiosną. Tkaniny z polaru syntetycznego można znaleźć w odzieży takiej jak pulowery, swetry, spodnie i bluzy z kapturem.

Jakie kurtki są najlepsze do wspinaczki?

Jeśli szukasz najlepszych kurtek do wspinaczki, powinieneś poszukać czegoś lekkiego, oddychającego i odpornego na warunki atmosferyczne. Będziesz chciał trzymać się z dala od ciężkich kurtek, ponieważ będą cię obciążać podczas wspinaczki, a podczas wspinaczki zrobi się naprawdę gorąco, nawet jeśli na zewnątrz jest zimno. Lekka wodoodporna kurtka jest świetną opcją do wspinaczki, ponieważ będzie chronić przed deszczem, a jednocześnie utrzyma cię w suchości. Jeśli mieszkasz w deszczowej okolicy, to możesz rozważyć wodoodporną kurtkę, która jest również izolowana. Kurtki z izolacją są dobre do wspinaczki, ponieważ zatrzymują ciepłe powietrze wewnątrz, dzięki czemu pozostajesz ciepły, nawet gdy na zewnątrz leje. Warto również upewnić się, że kurtka ma kaptur, który można mocno zacisnąć wokół głowy, aby chronić się przed złą pogodą.

Inne rzeczy do zapamiętania przy zakupie kurtki przeciwdeszczowej

Ważne jest, aby upewnić się, że kurtka przeciwdeszczowa, którą wybierzesz, jest w odpowiednim rozmiarze. Jeśli dostaniesz taki, który jest zbyt mały, nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać funkcjonalności kurtki. Jeśli kurtka jest za duża, możesz mieć problem z umieszczeniem sprzętu w kieszeniach, a jeśli kurtka jest zbyt ciasna, może ograniczać Twoje ruchy podczas wspinaczki. Należy również upewnić się, że kurtka przeciwdeszczowa ma kaptur, który pasuje na głowę. Podczas wspinaczki należy zawsze mieć zakrytą głowę na wypadek, gdyby spadła na nas skała lub gałąź drzewa.

Jeśli kurtka nie ma kaptura lub jeśli kaptur jest zbyt mały, możesz nie być chroniony, jeśli coś spadnie na głowę. Kolejną rzeczą do rozważenia podczas zakupów kurtki przeciwdeszczowej jest waga i trwałość tkaniny. Jeśli wspinasz się w deszczowym klimacie, będziesz nosił kurtkę częściej niż mogłoby się wydawać, więc upewnij się, że znajdziesz kurtkę, która jest zarówno lekka, jak i trwała.

Wybór najlepszych kurtek i polarów na górskie wyprawy może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę szeroki zakres dostępnych tam opcji. Jednak dzięki kilku poradom i wskazówkom, powinieneś być w stanie w krótkim czasie dokonać idealnego wyboru. Kupując kurtkę przeciwdeszczową, upewnij się, że ma ona wszystkie niezbędne cechy, w tym kaptur i dopasowanie, jednocześnie pamiętając o wadze i trwałości tkaniny. Szukając najlepszych polarów do wspinaczki, upewnij się, że idziesz na lekki polar, który jest ciepły, ale oddychający. Podczas zakupów najlepszych kurtek do wspinaczki, możesz wybrać lekką wodoodporną kurtkę lub izolowaną, w zależności od potrzeb.