Co należy wziąć pod uwagę kupując plecak turystyczny do wspinaczkiKiedy się wspinasz, twój plecak jest kluczowym elementem wyposażenia. Nie tylko przechowuje twoje rzeczy osobiste. Mieści również Twoje liny wspinaczkowe, kask i inny ważny sprzęt. Rodzaj szlaków, które będziesz przemierzać, określi rodzaj plecaka turystycznego, który będzie dla Ciebie najlepszy. Jeśli planujesz wyruszyć na szlaki podczas kolejnej przygody ze wspinaczką, oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając odpowiedni plecak dla siebie i terenu, który jest przed tobą. Zmniejszenie wagi bez uszczerbku dla komfortu jest kluczem do każdej udanej wycieczki w góry - zwłaszcza jeśli planujesz nosić go na plecach przez wiele godzin. Lżejsze plecaki są łatwiejsze do noszenia, ale są też zwykle wykonane z lżejszych materiałów, takich jak nylon czy siatka, a nie z grubszego płótna czy skóry.

Torby siatkowe są ultra lekkie

Podczas wędrówek każda uncja ma znaczenie. Posiadanie lekkiego plecaka ułatwi pokonywanie długich dystansów i wspinanie się po stromych ścieżkach. To, co najlepiej sprawdza się w przypadku wspinaczy, to torba z siatkowymi plecami i paskami na ramiona. Te materiały mogą zmniejszyć wagę o 10% do 25%, więc możesz podróżować z lżejszą torbą, która jest łatwiejsza do przenoszenia. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe bezpieczeństwo, nylonowe plecaki mogą być również świetną opcją.

Torby z płótna są mocniejsze

Jeśli planujesz szczególnie trudną podróż, ciężki plecak z płótna oferuje stopień ochrony i trwałości, z którym lżejsze style nie mogą się równać. Mogą być również wyposażone w dodatkowe kieszenie i przegródki, aby skutecznie przechowywać niezbędne rzeczy, a nawet mogą być wodoodporne, aby chronić je przed żywiołami. Plecaki te nie będą tak lekkie jak plecaki siatkowe, ale świetnie sprawdzą się w trudnym terenie lub podczas wędrówek w deszczowych lub śnieżnych porach roku.

Najlepsze plecaki do wspinaczki

Plecaki wspinaczkowe są zaprojektowane z myślą o wspinaczach. Są mocniejsze i bardziej wytrzymałe niż inne style, takie jak plecak płócienny. Mają też dużą komorę na górze, która świetnie nadaje się do przechowywania kasku. Plecaki wspinaczkowe mają również mniejszą komorę na dole, która jest idealna do przechowywania butów wspinaczkowych lub innych małych, niezbędnych przedmiotów.

Jeśli masz takie rzeczy jak butelka z wodą lub zmiana ubrania, możesz je przechowywać w większej górnej komorze. Plecaki przeznaczone do wspinaczki są również zaprojektowane tak, aby utrzymać plecy w chłodzie i suchości, co jest ważne podczas wspinaczki. Plecaki te mają również paski na zewnątrz, które mogą być pomocne podczas wspinaczki.

Jeśli planujesz długą podróż, pamiętaj, aby spakować się mądrze. Na szczęście najlepsze plecaki turystyczne są zaprojektowane tak, aby zmieścić szeroki zakres sprzętu. Jednak niektóre przedmioty, takie jak liny wspinaczkowe czy duże artykuły kempingowe, mogą wymagać dodatkowych kieszeni lub przegródek, w których można je przechowywać. Upewnij się, że Twoje rzeczy są zorganizowane w taki sposób, abyś miał do nich łatwy dostęp. Dobrym pomysłem jest również oznaczenie każdej przegródki, abyś mógł szybko znaleźć to, czego potrzebujesz, kiedy tego potrzebujesz.

Jeśli wędrujesz w grupie, warto oznaczyć swoją torbę swoim imieniem i nazwiskiem lub informacjami kontaktowymi na wypadek, gdybyś się od niej odłączył. Pamiętaj, aby przechowywać cenne przedmioty w osobnej torbie lub kieszeni, aby nie były one dostępne dla wszystkich.

Plecaki dla kobiet są dobrym rozwiązaniem dla kobiet

Chociaż większość plecaków może być używana zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, projekty plecaków dla kobiet są dostosowane do naturalnych konturów kobiecego ciała. Plecaki dla kobiet często mają szersze paski i dodatkowe kieszenie do przechowywania mniejszych przedmiotów, takich jak pęcherz hydracyjny lub smartfon. Torby te są często zaprojektowane z tkanin, które są lekkie, trwałe i oddychające. Wiele plecaków dla kobiet ma również mniejszą długość tułowia, co jest ważne, ponieważ długość tułowia to pomiar od górnej części pleców do dolnej części bioder.

Podczas gdy większość plecaków może być używana zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, plecaki przeznaczone dla kobiet są zaprojektowane tak, aby przylegały do kobiecego ciała, zapewniając bardziej komfortowe dopasowanie. Często zawierają one również dodatkowe kieszenie, szersze paski i przegródki na wodę.

Jeśli chodzi o zakup plecaka turystycznego, ważne jest, aby pomyśleć o tym, jaki rodzaj terenu będziesz wędrował i ile sprzętu będziesz musiał nosić. Wytrzymały plecak z dużą ilością dodatkowych kieszeni i przegródek jest najlepszy na trudny teren i dłuższe wyprawy wspinaczkowe. A jeśli starasz się zachować jak najmniejszą wagę, lekki plecak z kilkoma kieszeniami będzie najlepszy na krótkie wędrówki. W każdym przypadku pamiętaj, aby rozważyć rodzaj materiału, wymiary i funkcje, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i zapewnią optymalny komfort podczas następnej przygody wspinaczkowej.