Sprzęt turystyczny dla początkujących, aby wycieczki stały się lepszeKiedy spędzasz większość czasu pracując w biurze i wpatrując się w ekran komputera przez cały dzień, łatwo jest stracić kontakt ze światem przyrody. Powrót do natury jest dobry dla duszy i może mieć nawet pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Bez względu na to, czy mieszkasz w mieście, czy w miejscu o mniejszym dostępie do terenów zielonych, nigdy nie było łatwiej wyjść na zewnątrz. Turystyka piesza stała się jedną z najszybciej rozwijających się aktywności wśród amatorów wypoczynku na świeżym powietrzu, a istnieje wiele szlaków, które są idealne dla zupełnie początkujących. Sprzęt do wędrówek nie musi być drogi ani zbyt skomplikowany. Z odpowiednim sprzętem i odzieżą możesz śmiało stawiać pierwsze kroki w świecie wędrówek. Oto nasza ostateczna lista sprzętu turystycznego dla początkujących, którzy chcą się tam dostać...

Buty turystyczne

Dobra para butów turystycznych może być różnicą między wspaniałą wędrówką a nieszczęśliwym slogiem. Jeśli kupujesz swoją pierwszą parę butów turystycznych, jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze, upewnij się, że twoje buty są wodoodporne. Jest to ważniejsze niż oddychalność, ponieważ wędrówka jest generalnie aktywnością aerobową i będziesz się pocić. Buty turystyczne nie muszą być niezwykle wytrzymałe, ale muszą mieć trochę przyczepności na spodzie. To pomoże Ci utrzymać stopę podczas chodzenia po różnych typach terenu (które zostaną omówione bardziej szczegółowo poniżej). Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać przy zakupie pierwszej pary butów turystycznych jest rodzaj terenu, po którym będziesz wędrował. Jeśli dopiero zaczynasz, najlepiej wybrać teren, który jest wyrozumiały i łatwy do poruszania się.

Spodnie turystyczne

Podczas gdy spodnie turystyczne nie są tak ważne jak buty turystyczne, mają swoje zalety. Po pierwsze, są one o wiele bardziej wytrzymałe niż zwykłe spodnie. Możesz także uzyskać spodnie turystyczne, które są specjalnie zaprojektowane, aby odpychać wodę i owady.

Podobnie jak w przypadku butów turystycznych, będziesz chciał się upewnić, że twoje spodnie turystyczne są wodoodporne i wytrzymałe. Chcesz również, aby były one tak oddychające, jak to możliwe, ponieważ prawdopodobnie będziesz się pocić podczas wędrówki.

Plecak

Jeśli planujesz wielodniowe wędrówki, najlepiej zainwestować w plecak stworzony specjalnie do wędrówek, ale jeśli dopiero zaczynasz, plecak na co dzień wystarczy. Plecaki dzienne są zazwyczaj mniejsze i tańsze niż plecaki przeznaczone do wędrówek. Plecak dzienny jest przeznaczony do przenoszenia niezbędnych rzeczy i zapasów na jeden dzień na szlaku. Będziesz chciał, aby twój plecak był lekki, ale nadal powinieneś spakować niezbędne rzeczy. Pamiętaj, że istnieje wiele różnych rodzajów szlaków turystycznych, więc najlepiej zrobić rozeznanie przed wyruszeniem na pierwszą wędrówkę. Plecak dzienny to świetny sposób na rozpoczęcie, ale w miarę zdobywania doświadczenia, powinieneś przejść na plecak o większej pojemności.

Wodoodporny pokrowiec na plecak

Pokrowiec na plecak to tani i łatwy sposób na utrzymanie plecaka w suchości, co jest szczególnie ważne, jeśli wędrujesz w wilgotnym klimacie. Jest to jeden z najważniejszych elementów sprzętu turystycznego dla początkujących. Pokrowce na plecaki można znaleźć w każdym sklepie outdoorowym, ale jeśli wolisz kupić jeden online, pamiętaj, aby wybrać wodoodporny pokrowiec, który jest wystarczająco duży, aby zmieścić swój plecak.

Urządzenie GPS

Jeśli wybierasz się na wielodniową wędrówkę, urządzenie GPS może być bardzo pomocne w nawigacji po nieznanych szlakach w ciemności lub przy niesprzyjającej pogodzie. Ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wędrówkami, prawdopodobnie będziesz trzymać się krótszych szlaków z dobrze oznakowanymi ścieżkami. W tym przypadku, inwestowanie w urządzenie GPS może być więcej niż trzeba.

Jeśli wędrujesz po terenie, na którym łatwo się zgubić, zawsze warto zabrać ze sobą mapę i kompas. Dzięki tym narzędziom możesz łatwo wyznaczyć swój kurs lub znaleźć drogę z nieznanego szlaku, jeśli musisz zawrócić. Najlepiej wybrać mapę w skali 1:25 000 lub mniejszej. Mapy te zawierają więcej informacji, takich jak wysokości, szlaki i inne punkty orientacyjne.

Latarka i/lub czołówka

Jeśli wędrujesz wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy godziny światła dziennego są krótkie, pomocne może być zabranie ze sobą latarki lub czołówki, abyś mógł bezpiecznie chodzić w ciemności.

Latarki są świetne, ponieważ rzucają szeroką wiązkę światła, ale nie są zbyt dobre do wędrówek z bliska. Z kolei czołówki rzucają światło dokładnie tam, gdzie jest potrzebne, ale nie oświetlają najbliższego otoczenia tak dobrze jak latarka.

Wybierając latarkę lub czołówkę, szukaj takiej, która korzysta z akumulatorów. Pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie, ponieważ nie będziesz musiał kupować nowych baterii. Jeśli wybierzesz latarkę, upewnij się, że ma ona regulowaną wiązkę, dzięki czemu możesz poszerzyć światło podczas wędrówek w dobrze oświetlonych miejscach.

Inne rzeczy do zabrania ze sobą

Zanim wyruszysz na wędrówkę, upewnij się, że masz ze sobą następujące przedmioty: Mapa i/lub urządzenie GPS (jeśli wędrujesz po nieznanym terenie) Możesz również zabrać kompas (jeśli wędrujesz po nieznanym terenie) Butelka z wodą (najlepiej taka, którą można łatwo przypiąć do plecaka) Jedzenie do jedzenia po drodze (batoniki granolowe to świetny wybór) Dodatkowa warstwa odzieży, nawet jeśli prognozy pogody przewidują ciepłą pogodę Apteczka pierwszej pomocy Kompas i mapa okolicy Jeśli wędrujesz po nieznanym terenie, najlepiej zabrać ze sobą powyższe przedmioty, nawet jeśli masz ze sobą urządzenie GPS. Na wielu obszarach dzikiej przyrody może nie być zasięgu sieci komórkowej, więc najlepiej być przygotowanym na samodzielną nawigację. Urządzenia GPS są użytecznym narzędziem, ale nie są nieomylne. Jeśli się zepsują lub stracą sygnał, najlepiej mieć zapasowe urządzenie.

Pamiętaj, że nie musisz wydawać dużo pieniędzy, aby rozpocząć wędrówkę. Większość potrzebnego sprzętu można znaleźć w sklepie outdoorowym za rozsądną cenę.