Przewodnik dla początkujących po wyborze odpowiedniego plecaka turystycznegoBadając plecaki, natkniesz się na wiele technicznego żargonu. Istnieje również wiele różnych marek i punktów cenowych do rozważenia. Ale najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, jakiego rodzaju plecaka potrzebujesz w zależności od swoich konkretnych potrzeb jako turysta. Spakowanie odpowiedniego sprzętu na następną wędrówkę oznacza wszystko, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, komfort i przyjemność. Właściwy plecak może pomóc Ci szybko poruszać się pod górę lub przez błotniste szlaki, podczas gdy źle dopasowany może Cię spowolnić lub nawet spowodować obrażenia. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, który chce czegoś niedrogiego i funkcjonalnego, czy doświadczonym wędrowcem z konkretnymi upodobaniami i niechęciami do marki, mamy cię pod opieką! Oto szczegółowy przewodnik zakupu, który odpowie na wszystkie pytania dotyczące wyboru najlepszego plecaka turystycznego dla Twoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka

Kupując plecak, należy pamiętać o tym, jakich cech potrzebujesz i jak wpływają one na Twoje doświadczenie w wędrówkach. Po pierwsze, powinieneś pomyśleć o swoim stylu wędrówki i częstotliwości. Czy jesteś początkujący, który chce czegoś niedrogiego i funkcjonalnego, czy doświadczony turysta z konkretnymi upodobaniami i niechęciami do marki? Następnie pomyśl o rodzaju terenu, po którym wędrujesz, ile sprzętu musisz nosić, ile możesz wydać i ile wagi jesteś skłonny nosić. Wreszcie, powinieneś rozważyć swój typ ciała: Twoja rama i wzrost będą miały bezpośredni wpływ na to, jaki typ plecaka będzie dla Ciebie najlepszy!

Powinieneś również pamiętać, że projekty i technologie plecaków zawsze się zmieniają, więc nawet jeśli używasz określonego modelu przez lata, możesz znaleźć coś nowego i ulepszonego, gdy pójdziesz na zakupy ponownie. Nie zapominaj też o czytaniu recenzji produktów i rozglądaniu się. Nigdy nie wiesz, kiedy możesz znaleźć lepszą ofertę!

Plecaki na wędrówki dzienne

Dzienne plecaki turystyczne są mniejsze i tańsze niż plecaki na noc. Są najlepsze na jednodniowe wycieczki, kiedy potrzebujesz nosić niewiele lub nie nosić żadnego dodatkowego sprzętu lub jedzenia, a będziesz miał miejsce do przechowywania tylko wody, przekąsek i innych drobnych rzeczy. Plecaki te są również idealne do szybkich noclegów z lżejszym sprzętem lub do wędrówek z dziećmi. Są one zazwyczaj mniejsze niż inne rodzaje plecaków, mają lekką konstrukcję i są wykonane z oddychającego materiału dla maksymalnego komfortu. Plecaki na jednodniowe wędrówki są świetne na szlaki z mniejszym obciążeniem. Możesz łatwo przewiesić taką torbę przez ramię i iść. Mają miejsce do przechowywania wody i przekąsek, a także lekką konstrukcję. Jeśli planujesz wędrówkę z większym obciążeniem lub wędrówkę po trudniejszym terenie, możesz wybrać inny rodzaj plecaka.

Plecaki na nocną wędrówkę

Plecaki na nocne wędrówki są większe i droższe niż plecaki dzienne, ale mogą również z łatwością przenosić duże obciążenia. Mają miejsce do przechowywania wystarczającej ilości sprzętu i żywności na wielodniową wycieczkę, a często mają specjalne przegródki i kieszenie, które pomagają zorganizować rzeczy. Ten typ plecaka jest zaprojektowany tak, aby był wygodny zarówno podczas wędrówki, jak i podczas odpoczynku. Plecaki na nocne wędrówki są świetne na dłuższe wycieczki, kiedy musisz zabrać ze sobą więcej sprzętu i jedzenia. Mają duże komory na wszystkie niezbędne rzeczy i często mają specjalne przegródki i kieszenie, które pomogą Ci zorganizować swoje rzeczy. Jeśli planujesz wędrówkę z większym obciążeniem lub wędrówkę przez trudniejszy teren, możesz wybrać ten typ plecaka zamiast dziennego plecaka turystycznego.

Plecaki na wędrówki i obozy

Plecaki typu hike-and-camp są najbardziej uniwersalnym typem plecaka. Są wystarczająco duże, aby zmieścić cały sprzęt potrzebny na wielodniową wycieczkę, ale są również lekkie i wygodne. Plecaki turystyczne są zaprojektowane tak, aby były trwałe, ale również lekkie i oddychające. Często mają specjalne cechy, które sprawiają, że są świetne na wycieczki kempingowe, a także wycieczki piesze. Na przykład, mogą mieć specjalne kieszenie, które pomogą Ci zorganizować swoje rzeczy, specjalną konstrukcję, która ochroni Twój sprzęt przed deszczem lub mogą być wodoodporne. Plecaki Hike-and-camp są świetne na kempingi, wycieczki piesze i trekkingowe, gdzie będziesz potrzebował więcej sprzętu ze sobą. Są wystarczająco duże, aby zmieścić wszystkie niezbędne rzeczy, których potrzebujesz podczas dłuższych wycieczek, ale są również lekkie i wygodne. Jeśli planujesz wędrówki z dużym obciążeniem lub wędrówki po trudnym terenie, możesz wybrać ten typ plecaka zamiast plecaka na jednodniowe wędrówki lub plecaka na noc.

Ultralekkie plecaki turystyczne

Jeśli jesteś doświadczonym turystą, który chce iść ultralekko, lub jeśli po prostu chcesz sprawdzić, czy możesz zrobić długodystansową wędrówkę z jak najmniejszym ekwipunkiem, możesz chcieć wypróbować ultralekki plecak turystyczny. Plecaki te są zaprojektowane tak, aby były jak najlżejsze i często są wykonane z lekkich materiałów, takich jak nylon lub nawet plastik. Są one popularne wśród długodystansowych wędrowców, którzy starają się uzyskać jak najlżejsze obciążenie. Ultra lekkie plecaki są przeznaczone dla długodystansowych wędrowców, którzy chcą iść ultralekko. Paczki te są zwykle wykonane z lekkich materiałów, takich jak nylon lub nawet plastik. Jeśli jesteś długodystansowym turystą, który chce iść ultralekko, lub jeśli po prostu chcesz sprawdzić, czy możesz zrobić wędrówkę z jak najmniejszym sprzętem, możesz wypróbować ultra lekki plecak turystyczny.

Jak dopasować plecak?

Zanim kupisz plecak, upewnij się, że jest na Ciebie prawidłowo dopasowany. W przeciwnym razie możesz skończyć z przewlekłą kontuzją lub nawet uszkodzić kręgosłup! Aby mieć pewność, że dobrze dopasujesz plecak, wykonaj poniższe kroki: Po pierwsze, stań prosto i upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca między górną częścią bioder a górną częścią plecaka. Następnie upewnij się, że pasy ramienne znajdują się na wysokości Twoich ramion, a pas biodrowy na wysokości Twoich bioder. Na koniec upewnij się, że pasek mostkowy przylega do klatki piersiowej. Jeśli którykolwiek z tych pomiarów jest nieprawidłowy lub czujesz ból, spróbuj użyć innego plecaka!

Na koniec upewnij się, że waga plecaka jest zbliżona do tej, którą planujesz nosić. Jeśli nie wiesz, ile będziesz pakować, spróbuj wziąć lżejszy plecak niż myślisz, że potrzebujesz. Zawsze możesz podnieść coś, co zostawiłeś, jeśli zdecydujesz, że potrzebujesz tego później!

Marki do rozważenia:

Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej ze swojego doświadczenia w wędrówkach, potrzebujesz najlepszego plecaka turystycznego dla swoich potrzeb. Istnieje wiele opcji do wyboru, ale nie wszystkie plecaki są stworzone tak samo. Jeśli chcesz jednego, który będzie trwał wiele lat, musisz być wybredny. Oto kilka najlepszych marek do rozważenia:

  • REI: REI to zewnętrzna firma detaliczna, która specjalizuje się w sprzęcie turystycznym i wspinaczkowym. Oferują szeroki zakres cen i typów plecaków.
  • The North Face: The North Face to bardzo popularna firma zajmująca się odzieżą i sprzętem outdoorowym, która specjalizuje się w turystyce. Oferują szeroki zakres cen i rodzajów plecaków.
  • Columbia: Columbia to popularna marka odzieży i sprzętu outdoorowego, która specjalizuje się w turystyce pieszej. Oferują szeroki zakres cen i rodzajów plecaków.
  • Patagonia: Patagonia jest bardzo popularną firmą odzieży i sprzętu outdoorowego, która specjalizuje się w turystyce pieszej. Oferują szeroki zakres cen i rodzajów plecaków.
  • Osprey: Osprey to popularna firma odzieży i sprzętu outdoorowego, która specjalizuje się w turystyce pieszej. Oferują szeroki zakres cen i rodzajów plecaków.

Jak czyścić plecak?

Jeśli chcesz utrzymać swój plecak w dobrym stanie, musisz go regularnie czyścić. Jest to szczególnie ważne, jeśli nosisz w plecaku artykuły spożywcze lub płyny. Chociaż plecaki są wykonane tak, aby były trwałe, nadal mogą się zabrudzić w środku. Wykonaj poniższe kroki, aby wyczyścić i zdezynfekować plecak, aby utrzymać go w dobrym stanie:

  • Wyjmij przedmioty z torby i umyj je w ciepłej wodzie z detergentem. Jeśli masz wodoodporny plecak, możesz również włożyć przedmioty do pralki.
  • Zdobądź czystą gąbkę i włóż do niej trochę ciepłej wody i detergentu.
  • Wyciśnij gąbkę, aby nie ociekała wilgocią.
  • Przetrzyj gąbką wnętrze plecaka.
  • Pozwól plecakowi wyschnąć na powietrzu.

Właściwy plecak może pomóc ci szybko poruszać się pod górę lub przez błotniste szlaki, podczas gdy źle dopasowany może cię spowolnić lub nawet spowodować obrażenia. Kiedy wiesz, jakich cech oczekujesz, możesz znaleźć plecak, który spełni twoje potrzeby, niezależnie od tego, czy chcesz coś lekkiego na jednodniową wędrówkę, czy coś wytrzymałego na wielodniową wędrówkę przez trudny teren. Nieważne, jaki szlak