Przewodnik początkującego alpinisty: Jak osiągnąć swój szczyt‍Kiedy większość ludzi myśli o wspaniałych plenerach, prawdopodobnie wyobrażają sobie bujny, zielony las, lub może klify z widokiem na lazurowy ocean. Alpinizm nie jest jednym z tych obrazów. Nie jest to coś, co można zobaczyć w reklamach dla przyrody getaways, ani nie przychodzi do głowy, gdy wyobrażasz sobie camping lub hiking. Jest coś w wspinaniu się na strome szczyty bez szlaków i poręczy. Ryzyko jest wysokie, a niewiele jest miejsc bardziej bezlitosnych niż zdradliwy teren ośnieżonych gór. Jednak dla tych, którzy lubią takie wyzwania, to porywające doświadczenie jest warte każdego ryzyka i elementu. Jest coś szczególnego w wspinaczce górskiej.

Co to jest alpinizm?

Alpinizm to styl pełnego przygód podróżowania po górach. Jest często praktykowany na zewnątrz, na górach, ale może być wykonywany w innym terenie. Często wymaga użycia specjalnego sprzętu, takiego jak raki, liny i inne narzędzia. Połowa słowa sugeruje, że jest to to, co robisz podczas wspinaczki górskiej. Alpinizm to nie tylko aktywność polegająca na zdobywaniu gór, ale to stan umysłu. To inny sposób podejścia do pleneru. To sposób poruszania się po krajobrazach z poczuciem pokory i szacunku.

Nie chodzi tylko o zdobycie szczytu, ale o dotarcie tam w jak najbardziej zrównoważony sposób, który nie spowoduje nieodwracalnych szkód dla środowiska lub ludzi wokół ciebie. Kiedy jesteś w górach, jesteś otoczony przez ogromną przestrzeń i dużo pustej przestrzeni. Jest coś bardzo pokornego w tego rodzaju krajobrazie. To dobra rzecz, o której warto pamiętać, gdy wspinasz się po górach lub jakimkolwiek innym terenie.

Dlaczego ludzie wspinają się po górach?

Alpinizm jest praktykowany od wieków, a ludzie wspinają się po górach z powodów od religijnych po naukowe. Chociaż ten sport jest często kojarzony z wyczynami siły, umiejętności i odwagi, wielu alpinistów po prostu lubi wspinaczkę, ponieważ zapewnia ona unikalną i ekscytującą perspektywę na naturę.

Chociaż niektórzy wybierają wspinaczkę na szczyt, wielu wspinaczy jest zadowolonych z po prostu spędzania czasu na górze. Kiedy jesteś na wspinaczce, masz czas na myślenie i refleksję nad swoim życiem. Możesz zobaczyć świat w nowy sposób i doświadczyć rzeczy, których w przeciwnym razie mógłbyś nie mieć. Jest to potężne doświadczenie, które może zmienić życie na lepsze.

Czego potrzebujesz do wspinaczki?

Rodzaj sprzętu potrzebnego do alpinizmu będzie zależał od rodzaju wspinaczki, którą wykonujesz. Niektóre ogólne wyposażenie alpinistyczne, które możesz potrzebować to plecak, buty turystyczne, raki, kask, apteczka i topór lodowy.

  • Plecak: Będziesz potrzebował plecaka do przechowywania swojego sprzętu. Upewnij się, że jest wystarczająco duży, aby pomieścić cały sprzęt i że jest wygodny do noszenia.
  • Buty turystyczne: Będziesz potrzebował mocnych i wytrzymałych butów, które są wodoodporne. Warto zaopatrzyć się w parę z solidną podeszwą i wsparciem dla kostek.
  • Raki: Raki to specjalne narzędzia, które mocuje się do butów w celu wspinania się po oblodzonym lub zaśnieżonym terenie. Istnieją dwa rodzaje raków - przednie i tylne. Przedni punkt jest używany głównie do wspinaczki lodowej, podczas gdy tylny punkt jest używany do ogólnego alpinizmu i wspinaczki lodowej.
  • Kask: Podczas wspinaczki zawsze powinieneś nosić kask. Może on zapobiec lub zmniejszyć obrażenia głowy. Należy zaopatrzyć się w kask, który jest wygodnie i bezpiecznie dopasowany.
  • Apteczka pierwszej pomocy: Aby być bezpiecznym, dobrze jest zabrać ze sobą apteczkę. Upewnij się, że ma ona odpowiednie zapasy do radzenia sobie z drobnymi urazami i chorobami.
  • Ice ax: Siekiera lodowa to narzędzie używane do utrzymania równowagi i do przełamywania lodu. Upewnij się, że wiesz jak używać go prawidłowo.

Podstawy wspinaczki

Zanim jeszcze zaczniesz się wspinać, musisz się upewnić, że jesteś przygotowany. Właściwe obuwie jest niezbędne i może stanowić różnicę między bezpieczną i udaną wspinaczką a niebezpieczną i nieudaną. Upewnij się, że masz odpowiednie buty na wybraną trasę, w tym właściwą przyczepność i odpowiednie wsparcie kostek.

Musisz również upewnić się, że masz odpowiednią odzież na wybraną trasę. Pamiętaj, że przez większość czasu będziesz w cieniu, a nawet w słoneczne dni w górach może być zaskakująco zimno. Może się też zdarzyć, że będziesz w górach pokrytych śniegiem. Nawet w słoneczne dni trzeba się ubrać odpowiednio ciepło. Słońce może być bardzo silne nawet w pochmurne dni. Musisz również upewnić się, że masz wystarczającą ilość wody. To może być trudne do zrobienia podczas wspinaczki. Chcesz być pewien, że masz wystarczająco dużo wody na całą wspinaczkę i drogę powrotną w dół góry.

Łączenie scramblingu i wspinaczki

Nawet jeśli oba są rodzajami alpinizmu, scrambling i wspinaczka są bardzo różnymi działaniami. Scrambling to łatwy i bezpieczny sposób poruszania się po stromym i skalistym terenie. Podczas scramblingu będziesz często używać rąk, a czasami także stóp. Możesz potrzebować rąk, aby podciągnąć się na gzyms lub przytrzymać się skalnej ściany, podczas gdy przesuniesz stopę do lepszego miejsca. Wspinaczka nie jest zalecana w czasie ulewnych deszczy, silnych wiatrów lub gdy ziemia jest pokryta śniegiem. Jeśli zaczniesz się wspinać i zorientujesz się, że znajdujesz się w terenie, który jest lepszy do scramblingu, zawsze możesz zawrócić lub przejść do scramblingu.

Używanie drabin i lin

Drabiny są używane, gdy nie ma żadnej ścieżki do zrobienia lub gdy ścieżka po prostu nie jest możliwa. Są one łatwym i szybkim sposobem na dostanie się do miejsc, do których nie można dostać się w inny sposób. Drabiny są zwykle umieszczane w miejscach, które są poza drogą i nie stanowią zagrożenia dla innych. Przed umieszczeniem drabiny należy upewnić się, że nie ma innego sposobu dotarcia do miejsca lub celu, do którego chcemy dotrzeć. Drabiny są wykonane z mocnego, trwałego materiału. Zazwyczaj są wykonane z drewna lub stali i są wystarczająco mocne, aby utrzymać kilka osób jednocześnie. Drabiny mogą być niebezpieczne, jeśli nie są używane prawidłowo. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami producenta i prawidłowo używasz drabiny.

Alpinizm to ekscytujący sport, który stawia przed tobą wyzwania zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ważne jest, aby wiedzieć, czego się spodziewać, gdy wspinasz się na górę i przygotować się na wszystko, co może nadejść. Zawsze pamiętaj, aby być ostrożnym i nigdy nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.

Wspinaj się tylko z ludźmi, którym ufasz, i upewnij się, że wszyscy są przygotowani do wspinaczki. Nie wiesz, co się stanie na górze i ważne jest, aby być gotowym na wszystko.